ویزای تحصیلی اروپا

study in europe

ویزای تحصیلی اروپا یکی از بهترین گزینه ها برای ورود به قاره سبز می باشد و مورد تقاضای بسیاری از هموطنان بوده است. تحصیل در این قاره بسیار متنوع بوده و حتی گزینه های رایگان زیادی هم وجود دارد که دانشجویان می توانند با حداقل هزینه ها برای تحصیل اقامت تحصیلی داشته باشند. در این مقاله تلاش ما بر این بوده است تا اطلاعات شما را در خصوص ویزای تحصیلی اروپا ارتقاء دهیم. شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اروپا در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ویزای تحصیلی اروپا در مقطع کارشناسی

تحصیل در اروپا در مقطع کارشناسی عموما بین ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد. با توجه به کشور مورد نظر، امکان تحصیل به زبان های رسمی و یا زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی فراهم گردیده است. در اکثر مواردی که دوره تحصیلی شما به زبان انگلیسی است برای پذیرش به مدرک آیلتس یا تافل نیاز خواهید داشت. در برخی دیگر رشته ها مثل پزشکی و دندان پزشکی و یا برخی رشته های مدیریتی یا هنر در بدو ورود از دانشجو آزمونی به عمل می آید و تنها در صورت قبولی شخص قادر به اخذ پذیرش خواهد بود. گفتنی است در صورتی که قصد تحصیل در اروپا در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی را دارید، در غالب رشته ها بغیر از رشته های پزشکی یا پرستاری نیازمند ارائه آیلتس با حداقل نمره ۶ خواهید بود.

برخی از کشورهای اروپایی امکان تحصیل رایگان را نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده اند. مثلا با داشتن مدرک زبان نروژی و تسلط به این زبان می توانید به طور رایگان در دانشگاه های نروژ مشغول به تحصیل شوید و یا با داشتن مدرک زبان فرانسوی و یا آشنایی جزیی با این زبان و اخذ پذیرش دوره زبان در خاک فرانسه به طور رایگان در دانشگاه های معتبر فرانسه مشغول به تحصیل گردید. همچنین سیستم و نظام آموزشی در کشور های اتریش و آلمان رایگان است و با هزینه های جزئی می توانید در صورت ارائه مدرک زبان آلمانی به تحصیل در آلمان یا تحصیل در اتریش بپردازید.

تحصیل در اروپا در مقطع کارشناسی ارشد

طول مدت تحصیل در اروپا در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته انتخابی شما و همین طور کشور مورد نظر ممکن است بین ۱ الی ۲ سال به طول بیانجامد. تنوع رشته های تحصیلی در این مقطع بیشتر از کارشناسی بوده و متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی اروپا حق انتخاب های بیشتری را خواهند داشت. عموم این دوره ها به زبان انگلیسی ارائه شده و سطح زبان آیلتس حداقل ۶ الی ۶٫۵ مورد نیاز می باشد. کشورهایی مانند اتریش، آلمان، نروژ و فرانسه امکان تحصیل به صورت رایگان را فراهم نموده اند.

تحصیل در اروپا در مقطع دکتری

به منظور اخذ ویزای تحصیلی اروپا برای دکتری یا PhD رزومه علمی شما بیشترین عامل تاثیرگذار خواهد بود. تحصیل در اروپا در مقطع دکتری در عمده کشورها به زبان انگلیسی ارائه می گردد و طول مدت آن در حدود ۳-۵ سال می باشد. البته باید این نکته را نیز ذکر کنیم که بیشتر وقت دانشجویان در این مقطع صرف تحقیق و پژوهش خواهد شد. برای تحصیل با کمک هزینه یا فول فاند میبایست دارای ویژگی هایی باشید. مواردی همچون سابقه علمی و پژوهشی قوی، حداقل دو مقاله ISI یا منتشر شده در مجلات و سایت های معتبر علمیو همینطور دارا بودن سطح مناسبی از زبان انگلیسی و زبانی دیگر بسته به مقصد مورد نظر، از جمله مواردی هستند که می تواند شما را در این مسیر یاری نماید. پس از یافتن استاد راهنما یا سوپروایزر مورد نظر و انجام مصاحبه با او و مشخص شدن هدف دانشجو از ادامه تحصیل، در صورتی که استاد راهنما به موضوع تحقیقاتی شما علاقمند باشد می توانید مشغول به تحصیل در مقطع PhD شوید.

کار دانشجویی ضمن تحصیل در اروپا

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان تحصیل در اروپا مطرح است این موضوع است که آیا دانشجو با ویزای تحصیلی اجازه کار خواهد داشت؟ و اینکه آیا با کار دانشجویی امکان پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در اروپا وجود دارد؟ به طور کلی ویزای تحصیلی اروپا در صورتی که بالای یکسال باشد به صورت بلند مدت صادر شده و دانشجو می تواند به صورت پاره وقت کار کند. میزان ساعاتی که با ویزای دانشجویی اجازه کار خواهید داشت از ۱۰ الی ۳۰ ساعت در هفته متغیر خواهد بود. البته باید به این موضوع توجه کنید که اجازه کار دانشجویی تنها برای دانشجویان بالای ۱۸ سال می باشد و دانش آموزان اجازه کار ندارند. در اکثر کشورها سابقه کاری که در هنگام دانشجویی انجام می دهید می تواند تاثیر مثبت و مستقیمی در یافتن کار بعد از فارغ التحصیلی داشته باشد.