راندوو ترکیه

randevu in turkey

راندوو ترکیه در اصل به معنای قرار ملاقات می باشد اما در مورد مهاجرت به این کشور معنی آن کمی جزئی تر می شود.

اگر شما هم تصمیم به مهاجرت به ترکیه داشته باشید و یا به منظور اقامت به ترکیه آمده باشید، حتما کلمه راندوو را زیاد شنیده اید. این کلمه اصلی ترین قسمت مهاجرت به ترکیه و اقامت در این کشور است. بنابراین بهتر است با آن بیشتر آشنا شوید.

راندوو ترکیه به معنای ” گرفتن وقت ملاقات در اداره مهاجرت ترکیه ” است. این ملاقات برای این است که شخصی که تصمیم به مهاجرت به ترکیه و اقامت در این کشور را دارد، بتواند مدارک مورد درخواست اداره مهاجرت را در تاریخ تعیین شده ارائه دهد.

در واقع راندوو یعنی تعیین روز ملاقات برای ارائه مدارک لازم جهت اخذ اجازه اقامت. گرفتن راندوو اقامت ترکیه از طریق سایت اداره مهاجرت و با پر کردن فرم مخصوص قابل انجام می باشد. بسیاری از مهاجرین خودشان اقدام به پر کردن این فرم می کنند و گروهی هم ترجیح می دهند با پرداخت مبلغ مختصری اینکار را به شرکت ها بسپارند و از بابت بروز اشتباهات احتمالی، دغدغه ای نداشته باشند.

نکات مهم راجع به راندوو

اول این است که روز مشخص شده قابل تغییر نیست و شما باید تا قبل از پر شدن ۹۰ روز ویزایی که در پاسپورت به شما میدهند، برای گرفتن راندوو اقدام کنید .

چنانچه مشکلی جدی پیش آید ، ابطال راندوو تا قبل از روز مشخص شده قابل انجام است و می توانید راندوو را ابطال کرده و مجددا برای دریافت آن اقدام کنید .

در مورد پر کردن فرم راندوو اقامت ترکیه ، بهتر است که به موسسات معتبر مراجعه کنید چراکه حتی کمی اهمال و یا اشتباه در پر کردن فرم می تواند تایید اقامت شما را دچار مشکل کند.

سایت اداره مهاجرت ممکن است بعضی از اوقات کمی دچار اختلال باشد. صبور باشید واین کار را به آخرین روزها محول نکنید.

دقت کنید که شماره تلفن و ایمیل شخصی شما در فرم نوشته شود زیرا در غیر اینصورت اگر به فرد پرکننده فرم دسترسی نداشته باشید تمام اطلاعات راندووی شما دست ایشان خواهد ماند .

همه افراد خانواده حتی نوزادان نیاز به راندووی جداگانه دارند.

در روز راندوو اقامت ترکیه با شما مصاحبه نمی شود و از شما چیزی پرسیده نمی شود شاید گاهی یک یا دو سوال کوتاه شود. اگر مدارک شخص درخواست کننده کامل باشد ، پرونده تشکیل می شود و یک رسید دریافت مدارک به شما می دهند. بر روی این رسید درج شده است که چنانچه تا ۹۰ روز جوابی از اداره مهاجرت نگرفتید، از طریق این مدرک می توانید وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید. اگر هم مدارک ناقص باشد، نواقص را روی پرونده می نویسند و به شما می دهند و بدین معناست که شما باید طی یک ماه رفع نقص کرده و مدارک را تکمیل کنید .

در روز راندوو نیازی به همراه در اداره مهاجرت ندارید زیرا به غیر از شخصی که راندوو دارد، فرد دیگری اجازه ورود به داخل اداره و اتاق های تحویل مدارک ندارد.

برای روز راندوو استرس نداشته باشید، معقول لباس بپوشید و تمیز و مرتب باشید. مامور های اداره مهاجرت افراد نامرتب و ناپسند را کمتر مورد تایید قرار می دهند .

شماره تلفن ۱۵۷ برای اطلاع رسانی در مورد پرونده های اقامتی می باشد که می توانید چند روز بعد از راندوو با تماس با این شماره و اعلام شماره پیگیری خود از روند پرونده مطلع شوید.

*نکته دیگر این است که در ترکیه برای اداره نفوس و ویزیت پزشک و حتی دیدار با مسئول بانک هم از کلمه راندوو استفاده می شود.

بیمه در ترکیه

Insurance in turkey

‌تمامی افرادی که قصد اقامت هرچند کوتاه مدت در ترکیه را دارند بایستی خود را در این کشور بیمه کنند، چراکه هزینه مداوا و خدمات پزشکی حتی سرپایی در ترکیه به نسبت ایران به صورت آزاد بسیار بالا است. علاوه بر این، کسانی ‌که برای اخذ ویزای کوتاه مدت اقدام می کنند برای گرفتن حق اقامت بایستی حتما بیمه شده باشند. دفاتر خصوصی متعددی این کار را انجام می دهند و بیمه های خصوصی یکساله از ۳۰۰ لیر الی ۳۰۰۰ لیر با موارد شمول مختلف این کار را انجام می‌ دهند. هزینه‌ بیمه برای رده‌های سنی و شغلی مختلف، متفاوت است. برای مثال اغلب دانشگاه‌های دولتی با هزینه ی ۶۰۰ لیر، سالیانه دانشجوهای خود را بیمه می کنند. در این میان چیزی که بسیار اهمیت دارد و اکثراً دانشجوهای تازه ورود از آن بی خبرند این است که تمامی دانشجوهای خارجی در طول سه ماه اول دانشجویی حق استفاده از بیمه دولتی خود کشور ترکیه (SGK)  را دارند و این بیمه مزایای زیادی برای دانشجویان از لحاظ هزینه و دریافت خدمات درمانی دارد. برای اطلاع از شرایط دریافت این بیمه کافیست به نزدیکترین (sosyal güvenlik kurumu )یا مرکز بیمه تامین اجتماعی محل زندگی خود مراجعه کنید.

هزینه بیمه دولتی در ترکیه برای افراد واجد شرایط در حدود ۱۰۰۰ لیر سالانه می‌باشد و کسانی ‌که از بیمه دولتی ترکیه استفاده می کنند حق استفاده رایگان از تمامی بیمارستان های دولتی ترکیه را دارند. دانشجویانی که اجازه اقامت خود را دریافت نکرده اند می توانند با مراجعه به مرکز بیمه عمومی محل تحصیل یا زندگی ثبت نام خود را انجام و نام خود را در سیستم بیمه ی دولتی رزرو کنند تا بعد از اخذ اجازه اقامت با واریز وجه و تکمیل پرونده و ورود شماره ملی خارجی خود از امکانات بیمه دولتی استفاده کنند.

افراد خارجی که به روشی غیر از اقامت دانشجویی یا کاری در ترکیه ساکن شده اند، بایستی از طریق شرکت های خصوصی اقدام به دریافت بیمه کنند. شرکت های خصوصی بیمه در ترکیه زیاد هستند ولی معروفترین شرکتها عبارتند از:ALYANZ-SOMPO-GUNES TURK NIPPON-RAY-DOGA.

هر کدام از این شرکت ها برای خدمات تحت پوشش خود هزینه های متفاوتی برای یکسال دریافت می کنند. برای مثال شرکت آلیانز یکی از بهترین شرکت های بیمه ی بخش خصوصی است و هزینه آن به نسبت بقیه شرکت ها بالاتر است. در این میان بیمه های سومپو و نیپو هم جز گزینه های خوب و معقول برای دریافت بیمه هستند. برای دریافت اجازه اقامت نوع بیمه اهمیتی ندارد ولی مدت اجازه اقامت درخواست کنندگان بر اساس تاریخ شروع و پایان بیمه ی در اداره امنیت تنظیم می شود. اداره امنیت برای اجازه اقامت از نوزدان و افراد سالخورده بیمه درخواست نمی کند.