تحصیل در استرالیا

study in australia

تحصیل در استرالیا به دلیل برخورداری از سطح علمی بالا و کیفیت آموزشی عالی از عواملی است که باعث شده تحصیل در این کشور مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار گیرد. دانشگاه‌های استرالیا از رتبه‌های بسیار خوبی در رنکینگ‌های جهانی برخوردارند و دانشگاه‌های این کشور با دانشگاه‌های اروپا و آمریکا برابری می‌کند. بیش از ۳۰ دانشگاه این کشور در بین هزار دانشگاه اول جهان قرار دارند که تعدادی از آن‌ها در بین ۱۰۰ دانشگاه اول جهان می‌باشند.

در همین ابتدا باید بدانید که امکان تحصیل رایگان در استرالیا به شکل معمول وجود ندارد. افرادی که به دنبال تحصیل رایگان در استرالیا هستند می توانند از امکاناتی مانند بورسیه تحصیلی یا تامین هزینه ها با کار حین تحصیل به این مهم دست یابند.

آیا امکان کار در حین تحصیل در استرالیا وجود دارد؟

اجازه کار دانشجویی برای تمام دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور وجود دارد. دانشجویانی که به صورت حضوری در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند؛ می‌توانند ۲۰ ساعت در طول هفته کار کنند. البته این قانون در کشور استرالیا به صورت ۴۰ ساعت کار در دو هفته نوشته شده است و شما می‌توانید به دلخواه این ۴۰ ساعت کار را بین دو هفته تقسیم کنید؛ اما توجه داشته باشید که ساعت کاری شما بیش از این مقدار نباید باشد. اگر دانشجویی بیش از ساعت مجاز کار کند با مشکل مواجه خواهد شد و حتی ممکن است ویزای دانشجویی او باطل شود. دانشجویانی که در دوره‌های پژوهشی مشغول به تحصیل هستند یا به صورت مجازی درس می‌خوانند دارای محدودیت نمی‌باشند. در ضمن اگر در حین تحصیل شما دوره‌ای تحت عنوان کارآموزی ارائه شود؛ جزو ساعت کاری هفتگی شما حساب نمی‌شود.

برنامه های تحصیلی کشور استرالیا چگونه است؟

تحصیل در مقاطع مختلف قوانین خاص خود را دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی در یک پروسه زمانی حدودا ۳ ساله اتفاق می افتد البته توجه داشته باشید این زمان می تواند با توجه به نمراتی که دانشجو کسب می کند متغیر باشد. دانشجویان این مقطع ملزم به گذراندن ۱۴۴ واحد درسی می باشند که کسب نمرات بالا باعث می شود بتوانند از دوره آنرز استفاده کنند. همان طور که می دانید دانشجویان دوره آنرز علاوه بر اینکه جزو محصلان برجسته هستند از پرستیژ بالای اجتماعی نیز بهره مند می شوند. پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا ساده تر از دیگر مقاطع انجام می گیرد این پایه یک دوره آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی است که در یک دوره ی زمانی دو ساله برگزار می شود. مقطع دکترا نیز شامل برخورداری از امکان تحقیقات با کیفیت عالی در این کشور می شود. معمولا مدرک دکترا به کسانی اعطا می شود که یک رساله تحقیقاتی را در رابطه با رشته ی خود ارائه کنند. دانشجویان دکترا با ارائه ی پایان نامه باید اساتید خود را متقاعد کنند که قدرت درک مفاهیم تخصصی را در رشته ی مورد نظر دارند.

مزایای تحصیل در استرالیا چیست؟

اولین مزیت این است که شما هرگز به عنوان یک مهاجر تنها نیستید این کشور پس از آمریکا و انگلستان بالاترین جذب دانشجو در جهان را دارد. استرالیا از نظر سطح تحصیلات بسیار جایگاه مناسبی برخوردار است. تحصیل در این کشور برای افراد حکم یک رزومه قوی خواهد داشت. فارغ التحصیلان می توانند در کشورهای معتبر دنیا برای کار و تحصیلات اقدام کنند. اگر چه تحصیل در این کشور گران است اما امکان تحصیل رایگان با اخذ بورسیه تحصیلی امکان پذیر است. دولت استرالیا سالانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار را به برنامه بورسیه تحصیلی احتصاص می دهد.