اجاره و خرید ملک در ترکیه

home in turkey

اجاره و خرید ملک در ترکیه یکی از راه های اخذ اقامت توریستی این کشور است. برای مهاجرت به ترکیه باید در ابتدا مشخص شود که هدف از این مهاجرت چیست؟ قرار است کدام یک از روش‌های موجود انتخاب شود و آیا روش انتخاب شده با شرایط متقاضی سازگار است یا خیر. در این مسیر نیاز است بررسی شود که میزان سرمایه لازم قابل قبول است. افرادی که قصد دارند این کشور را برای زندگی انتخاب نمایند، باید در ابتدای امر شرایط دقیق از روش‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهند. میزان سواد، سطح سرمایه، نوع مهاجرت، مدت زمان اقامت، نوع اقامت و همینطور تهیه مدارک لازم از دیگر موضوعات مهم محسوب می‌شود.

ترکیه به دلیل داشتن مراکز درمانی، آموزشی، صنعتی و گردشگری؛ یکی از کشورهای مهاجرپذیر و پرتردد است. اقامت گردشگران در این کشور در مراکز اقامت موقت همچون هتل، هتل آپارتمان، مسافرخانه و‌ متل انجام می ‌شود؛ اما مسافرانی که در این کشور قصد اقامت طولانی بیش از یک ماه را دارند،‌ نیاز به محلی دارند که هزینه‌های اقامت در آن به مراتب کمتر از هتل باشد.

عوامل مؤثر بر قیمت مسکن در ترکیه

بهای مسکن در ترکیه تابع شرایط زیر است؛ شهر محل اقامت، مهمترین عامل در بهای مسکن است؛‌ طبیعتا در شهرهای توریستی و گردشگری این کشور، بهای مسکن در انواع مختلف آن، به مراتب بیش از سایر شهرهاست. در همین شهرها، محله شهر، دیگر عامل تعیین‌کننده قیمت نهایی مسکن است. مانند هر جای دیگری، مناطق خوش‌آب و هوا، با برخورداری از امکانات شهری بیشتر، طرفداران بیشتری برای سکونت دارد و این عامل تأثیر مستقیم بر قیمت مسکن در محلات دارد.

محلات بالای شهر و پایین شهر اصطلاحی است که با امکانات و آب و هوای هر منطقه شهری، ارتباط مستقیم دارد. محلاتی که در مرکز شهرها قرار دارند نیز محلاتی پرطرفدار جهت سکونت هستند؛ این محلات به دلیل دسترسی آسان به همه نقاط شهر، دسترسی به ادارات و سازمان‌های مهم شهری،‌ دسترسی به بازار و دسترسی به سیستم حمل و نقل درون‌شهری، همواره مورد تقاضای بسیاری از شهروندان هر شهر است.

محلات پایین شهر، به خاطر تراکم بالای جمعیت، خانه‌های ارزان‌تری دارد؛ این تراکم جمعیت، تأثیر غیرمستقیمی بر افزایش امکانات در این مناطق دارد. دسترسی به ادارات و سازمان‌های دولتی در این مراکز به سختی امکان‌پذیر است؛ چون این ارگان‌ها در مناطق خیلی بالای شهر یا خیلی پایین شهر احداث نمی‌شوند. با این حال؛ دسترسی به امکاناتی چون بازارهای محلی و کالاهای ارزان‌قیمت فراوان، از جمله دلایل محبوبیت این محله‌ها در میان طیف وسیعی از ساکنین شهرهاست. همچنین وجود خانه‌های نقلی در محله‌های پایین‌شهر نیز بر محبوبیت این مناطق می ‌افزاید. محله‌های حومه شهر به دلیل عدم دسترسی آسان به امکانات شهری، مخاطب خاص خود را دارد؛ در برخی مواقع گران قیمت و در برخی موارد ارزان است.

عوامل مهم مؤثر دیگر در قیمت‌گذاری مسکن، مساحت زمین و تعداد اتاق خواب و نورگیر بودن یا مجهز بودن به تراس یا سایر امکانات و تجهیزات به کار رفته در یک خانه به شمار می ‌آید.

اجاره‌ ملک در ترکیه

چنانچه قصد اجاره ملک در ترکیه را دارید،‌ بهتر است پیش از اقدام به این کار،‌ تحقیقات لازم در این مورد را به انجام دهید. در هنگام تصمیم‌ گیری به اجاره و خرید ملک در ترکیه،‌ لازم است امنیت آپارتمان توسط اداره امنیت منطقه تضمین شده باشد؛ قیمت پایین به تنهایی نمی ‌تواند ملاک خوبی برای بهره‌مندی از یک خانه خوب باشد؛ بسیاری از آپارتمان‌ها فاقد آسانسور هستند و به این دلیل بخشی از هزینه‌ها را از مبلغ اجاره کسر می ‌کنند. آپارتمان‌های قدیمی به دلیل داشتن وسایل و امکانات از رده خارج‌شده،‌ هزینه‌های اضافی برای تعمیر را به ساکنین تحمیل می‌کنند. معاملات ملک و مسکن را صرفا با اشخاص حقیقی و حقوقی که از شخصیت قانونی برخوردارند، انجام دهید.

در ترکیه سنت رهن مرسوم نیست. برای اجاره ملک لازم است، مبلغی معادل دو برابر مبلغ اجاره را به صاحب خانه بسپارید. این مبلغ شبیه رهن است اما در مقدار بسیار کمتر. در شهری پرترددی چون استانبول، اجاره‌بهای مسکن بین ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ لیر متغیر است. سوئیت‌های ارزان‌ قیمتی در سرتاسر شهر استانبول وجود دارد که احتیاج روزانه، هفتگی و ماهیانه دانشجویان و مسافران را مرتفع می ‌سازد.

با توجه به نوع اقامت در ترکیه،‌ می‌توان تصمیم بهتر و عاقلانه‌ تری در اجاره ملک اتخاذ کرد. آسان‌ترین و به صرفه‌ترین نوع اقامت در ترکیه، اقامت گردشگری است. اقامت گردشگری، اقامتی سودآور برای این کشور است؛ لذا متقاضیان می ‌توانند با اجاره ملک، اقامت توریستی ۱ تا ۲ ساله را دریافت کنند. قوانین جدید توریستی، مدارکی را برای اخذ اقامت توریستی از افراد مطالبه می ‌کنند.

خرید ملک ۲۵۰ هزار دلاری در ترکیه و اخذ اقامت این کشور

خرید ملک در ترکیه از اعتبار بالایی برخوردار است و از طریق آن می توان اقامت موقت و در نهایت بعد از آن اقامت دائم به دست آورد. توجه داشته باشید برای به دست آوردن اقامت ترکیه باید خانه ای که خریداری می کنید حداقل به ارزش ۲۵۰ هزار دلار باشد. در گذشته این رقم بسیار بالاتر بود اما دولت ترکیه این محدودیت را کاهش داده است تا اتباع خارجی بیشتری بتوانند در ترکیه سرمایه گذاری کنند و باعث رونق اقتصاد این کشور بشوند.